Singapur – z významného přístavu svobodnou zemí
- 28.8.2012
- Historie Singapuru
- Redakce
- Žádný komentář.
Kdo by chtěl zapátrat v nejstarší historii Singapuru, musel by se přenést až do 11. století, ale již v dřívějších časech ho zmiňují čínské písemné prameny. V kvazi-mytologickém díle Sejarah Melayu se objevil příběh o srivijayském princi Sri Tri Buanovi, který u ostrova přistál ve 13. století. Jakmile spatřil lva, bral to jako dobré znamení pro založení města s názvem Singapura, což znamená „Lví město“.
Dávná historie a vznik novodobého města
I když je nepravděpodobné, že se v Singapuru vyskytovali lvi, je jisté, že tygři obývali ostrov až do začátku 20. století. Během 14. století byl již Singapur významným obchodním přístavem. Období od 16. do 19. století bylo obecně časem, kdy se malajského souostroví zmocňovaly evropské mocnosti. Nejprve šlo o Portugalce, pak o Holanďany a posléze Brity.
V roce 1587 se Portugalci postarali o zničení tehdejšího osídlení a ostrov čekala doba temna, končící až založením moderního Singapuru v roce 1819 Thomasem Stamfordem Rafflesem. Právě on se rozhodl o převzetí dominantní kontroly Velké Británie nad souostrovím místo Holandska. Chtěl rovněž získat kontrolu nad obchodní cestou mezi Čínou a Britskou Indií, kde se v té době úspěšně rozvíjel obchod s opiem. Rozhodl se o vytvoření svobodného přístavu v Singapuru a tyto zprávy se rychle šířily skrz souostroví a do dalších zemí. Obchodníci začali místo vyhledávat a rozrůstala se nová kolonie.
Zajímavostí je, že před příchodem Sira Rafflese byl počet obyvatel kolem tisícovky. Žili zde hlavně Malajci a několik desítek Číňanů. Od roku 1827 se nejpočetnější etnickou skupinou stali Číňané a druhé místo v počtu obyvatel zaujímali od roku 1860 Indové. Až do roku 1867 zde vládl hlavně chaos. Populace se rapidně zvyšovala, ale mnoho lidí neměla možnost využít zdravotnických služeb. Přeplněné dělnické oblasti zasáhly neštovice a cholera. Na místech Singapuru byste se sotva dovolali spravedlnosti, protože na šedesát tisíc lidí připadalo pouhých dvanáct strážníků (1850). Hojně se rozšířily drogy (opium), hazard a prostituce. Různé spolky mezi sebou vedly války a končilo to smrtí stovek lidí.
Singapur – britská korunní kolonie
Singapur se stále rozrůstal a v roce 1867 se stal britskou korunní kolonií. Od roku 1869 dochází k mohutné migraci z Malajsie a ostatních částí Asie. Singapur má najednou okolo sto tisíc lidí, kteří sem přišli pracovat na kaučukové plantáže a do cínových dolů. Koloniální vláda se pustila do řešení mnohých sociálních problémů. Přesto se některé překlenuly i do první světové války.
Údaje z roku 1880 hovoří o více než 1,5 milionu tun zboží, které každoročně prochází přístavem. Hlavně se převáží na lodích. Neexistoval tady daňový systém a omezení byla velmi malá. Obchodníci z celého světa se sem jenom hrnuli.
Světové války v Singapuru
Singapur nebyl příliš poznamenán první světovou válkou. Britská vláda uvolnila značné prostředky pro vybudování námořní základny, která měla zastrašit Japonce. Britové měli v přístavu rozsáhlou vojenskou posádku, protože přístav byl významným strategickým místem. I přes obdivuhodné zabezpečení byl přístav během 2. světové války dobyt Japonci. Britové získali Singapur zpátky na konci války. Poválečné období nebylo snadné, převažovala nespokojenost, nezaměstnanost, ceny potravin byly příliš vysoké, skoro nic nefungovalo a bujelo pouze násilí a zločiny. Rok 1947 byl obdobím masivních stávek. Neschopnost Británie bránit Singapur během válečných let se projevila v boji o nezávislost. Roku 1965 vystoupil Singapur z Malajské federace a stal se nezávislou republikou, kde do současnosti drží zákonodárnou moc parlament.
Ubytování v Singapuru
Jedete do Singapuru?
Nejlevnější letenky do Singapuru
Rubriky
- Důležité informace
- Historie Singapuru
- Nezařazené
- O Singapuru
- Počasí v Singapuru
- Ubytování v Singapuru
Nejnovější příspěvky
- 8 zajímavostí o Singapuru, o kterých jste určitě nevěděli
- Vánoce v Singapuru: Tato místa musíte navštívit
- Singapur s omezeným rozpočtem – poradíme vám, jak ušetřit
- Co byste měli vědět o singapurském metru SMRT
- Noční safari – nevšední zážitek v singapurské zoo
Nejnovější komentáře
- olga pleskova: Provedeme vás Singapurem
- Zdravotnictví Singapur = zodpovědnost za vlastní škody | iSingapur.cz- Průvodce asijským velkoměstem: V Singapuru se nudit nebudete
- Než vyrazíte do Singapuru, nezapomeňte se nechat očkovat! | iSingapur.cz- Průvodce asijským velkoměstem: Singapur – evropský kousek Asie
- Žvýkačky na občanky? V Singapuru běžný jev | iSingapur.cz- Průvodce asijským velkoměstem: Ceny v Singapuru
- Žvýkačky na občanky? V Singapuru běžný jev | iSingapur.cz- Průvodce asijským velkoměstem: Základní informace, aneb co byste měli vědět